اتاق های چت

اتاق‌های گفتگو که بیشتر به عنوان اتاق‌های گفتگو شناخته می‌شوند، مکان‌های مجازی هستند که در آن افراد به صورت آنلاین با یکدیگر ملاقات می‌کنند تا از طریق متن، صدا و ویدئو با یکدیگر صحبت کنند. چت روم ها از همان روزهای ابتدایی اینترنت بسیار محبوب بوده اند و محبوبیت آن ها با گذشت زمان کمرنگ نشده است.

مردم از هر طبقه ای از استفاده از اتاق های چت برای گفتگو، شوخی، به اشتراک گذاشتن تجربیات خود، تبادل ایده ها، افکار یا به سادگی با یکدیگر آشنا می شوند، لذت می برند. اتاق‌های گفتگو مانند تابلوهای پیام تعاملی هستند که در آن پیامی ارسال می‌کنید و بلافاصله پاسخ دریافت می‌کنید. علاوه بر این، اتاق‌های چت معمولاً دارای ویژگی‌های پیام‌رسان خصوصی هستند که به افراد چت‌کننده اجازه می‌دهد یک مکالمه عمومی با یک فرد را به یک منطقه خصوصی ببرند.

اختراع وب کم مطمئناً تأثیر زیادی در عادات چت داشت. در حالی که در روزهای اولیه چت به معنای تبادل پیام های متنی بود، اکنون چت یک تجربه چندرسانه ای است که در آن چت کنندگان نه تنها متن، بلکه صدا و تصویر را نیز مبادله می کنند. می توانید از میکروفون برای برقراری مکالمه صوتی با سایر چت کننده ها و همچنین می چت توانید از وب کم برای چت تصویری استفاده کنید. در واقع برخی از مردم حتی به خود زحمت تایپ کردن را هم نمی‌دهند، آنها به سادگی صحبت می‌کنند و خودشان را با وب‌کم‌هایشان پخش می‌کنند. آنها به جای جلسات گفتگوی متنی ساده، کنفرانس های ویدئویی دارند.

برخی از محبوب ترین اتاق های چت توسط شرکت های اینترنتی بزرگ مانند یاهو و آمریکا آنلاین ارائه می شوند. یاهو چت در گذشته محبوب ترین محل چت تعداد زیادی از چت کننده های اینترنتی بود. متأسفانه به دلیل موفقیت آن، هدف ترجیحی برای ارسال‌کنندگان هرزنامه و سازندگان ربات‌ها نیز بود. ربات‌ها برنامه‌های رایانه‌ای هستند که برای اسپم کردن اتاق‌های گفتگوی هرزنامه استفاده می‌شوند، آنها معمولاً از نام‌های صفحه‌نمایش زن برای ترغیب کاربران مرد برای کلیک کردن روی پیوندهای سایت‌های بزرگسالان استفاده می‌کنند. -روم های چت یاهو نیز مانند بسیاری از اتاق های چت رایگان موجود در وب، توسط پدوفیل ها استفاده می شد. امروزه محدودیت های زیادی به چت یاهو اضافه شده است تا از سوء استفاده اسپمرها و شکارچیان جنسی جلوگیری شود. اتاق های چت AIM نیز در دسترس هستند و هنوز هم بسیار محبوب هستند، به ویژه در میان افرادی که در آمریکا زندگی می کنند. گوگل همچنین اتاق های گفتگو را در محیطی سه بعدی با Lively ارائه می دهد. اتاق های Google Lively را می توان به سایت های دیگر اضافه کرد و افرادی که از آن سایت ها بازدید می کنند می توانند وارد اتاق ها شده و چت کنند. سایت های شبکه های اجتماعی همچنین به کاربران خود اجازه می دهند تا به اتاق های گفتگو بپیوندند. مای اسپیس اتاق های چت را در اختیار کاربرانی دارد که وارد سیستم شده اند و می توانند با سایر کاربران مای اسپیس به صورت آنلاین چت کنند و در اتاق ها حضور داشته باشند. برخی از سایت‌های قدیمی‌تر مانند ICQ همچنین دارای اتاق‌های گفتگو هستند، اگرچه به اندازه گذشته محبوب نیستند، زمانی که اتاق‌های چت کمتری برای رقابت وجود داشت.

البته شرکت‌های بزرگ اینترنتی تنها شرکت‌هایی نیستند که اتاق‌های چت رایگان ارائه می‌دهند، در واقع اتاق‌های چت را در بسیاری از سایت‌های کمتر شناخته شده خواهید یافت. تفاوت با چت روم های اصلی و اتاق های چت غیر اصلی البته تعداد کاربرانی است که پیدا خواهید کرد. به طور معمول اتاق‌های گفتگو یاهو و اتاق‌های گفتگو AIM همیشه کاربران زیادی در حال گفتگو هستند. Google Lively یک سایت جدیدتر است، بنابراین هنوز نتوانسته است شتابی از غول های چت مانند یاهو کسب کند.

برخی از اتاق‌های گفتگو مانند اتاق‌های گفتگو یاهو نیاز دارند که کاربر نه تنها به یاهو بپیوندد، بلکه نرم‌افزاری را نیز بر روی رایانه خود نصب کند. سایر اتاق های گفتگو مانند اتاق های گفتگو AIM نیاز به ثبت نام کاربر دارند اما کاملاً مبتنی بر وب هستند و نیازی به دانلود نرم افزار ندارند. همچنین اتاق های گفتگو وجود دارد که اصلاً نیازی به ثبت نام ندارند، کاربر به سادگی یک نام مستعار انتخاب می کند و وارد اتاق گفتگو می شود.

در حالی که بسیاری از اتاق‌های گفتگو به صورت رایگان در دسترس هستند و برای افرادی که معیارهای لازم برای ورود به اتاق‌ها را برآورده می‌کنند – مانند محدودیت سنی یا عضویت در سایت – در دسترس هستند – بقیه تنها زمانی قابل دسترسی هستند که کاربر هزینه‌ای را پرداخت کند. در واقع اتاق های چت پولی نیز وجود دارد. معمولاً چت روم های پولی، اتاق های چت تعدیل شده هستند که به گروه محدودی از افراد اختصاص داده شده اند. اغلب اوقات شما اتاق های چت پولی را در سایت های دوستیابی پیدا می کنید. برخی از اتاق های چت پولی به عنوان بخشی از بسته عضویت برای یک سایت پولی ارائه می شوند. گاهی اوقات آن اتاق‌های چت پولی دسترسی محدودی را به اعضایی که پرداخت نمی‌کنند نیز می‌دهند.